www.cesnaksloni.sk

Úvod

Tento cesnak nevie čo je to chemická ochrana postrekom a nepozná ani umelé hnojivá.
Kto raz skúsi pestovať tento cesnak na záhradke- už nikdy neprestane. Je to skôst a pýcha každej záhradky.

Cesnak sloní je nielen radosť konzumovať ,ale aj radosť pestovať.

Cesnak sloní- bol objavený v roku 1941 v údolí Willamette v Oregone USA. Pestovali ho miestni prisťahovalci z Československa, ktorí ho zo sebou priviezli na Slovensko. Niekoľko strúčikov sa zachovalo a niekoľkoročné úsilie a šľachtenie prinieslo svoje ovocie. Obrovská popularita slonieho cesnaku je v Európe, Afrike ,Austrálie a USA. Cesnak sloní pestujem na Slovensku od roku 2006. Je prispôsobený našim klimatickým podmienkam.O nás

Venujem sa pestovaniu a šľachteniu slonieho cesnaku od roku 2006. Celý projekt pestovania a propagácie mám chránený ochrannou známkou Lunac® .Tento cesnak sloní je pestovaný na Slovensku. Je to unikátna novinka pre záhradkárov-pestovateľov,pýcha každej záhradky. Presvedčte sa sami o jeho jedinečnosti.

O našom cesnaku

Výsadba

Cesnak sloní sa vysádza v mesiaci október. V chladnejších oblastiach -začiatkom, v južných oblastiach...

Pestovanie, sušenie a skladovanie

Cesnak sloní je nenáročný na pestovanie. Doporučujem 3x okopávku, udržiavať...

Využitie

Cesnak sloní je vynikajúci na grilovanie, ako príloha k jedlám. Používa sa...

Zdravotné účinky.

Cesnak sloní obsahuje iba 45 kalórii a 11 sacharidov na 100 gramov. Celodennú dávku vitamínu K ...
Výsadba


Cesnak sloní sa vysádza v mesiaci október. V chladnejších oblastiach -začiatkom, v južných oblastiach- v polovici až koncom mesiaca október. Žiadne čakanie na ochladenie. Vysadiť do riadku na vzdialenosť 20-30 cm. Je vhodná ľahšia rašelinová zem, zjednodušíte si to tak ,že struk cesnaku obsypete záhradným substrátom. Do hĺbky -nie veľa,8-10cm a nemusíte ani prikrývať na zimu- vydrží holomráz až -23 st. C. Vyberajte struky veľké. Prípadné odtlačenie struku- hnedý fľak lebo poškodená šupka- nie je na závadu a nemá vplyv na kvalitu sadby.

Veľmi dôležitým faktorom je,aby sadba bola vypestovaná na Slovensku a prispôsobená našim klimatickým podmienkam. Vyžaduje proces nazývaný internalizácia- obdobie vystavenia účinkom nízkych teplôt, aby sa vytvorila veľká hlavička zo strúčikmi, takzvaná diferenciácia. Preferuje dlhú chladnú vegetačnú sezónu, aby dosiahol svoj potenciál veľkosti a chuti. Vyžaduje 4-8 týždňov na kvalitné zakorenenie pred príchodom mrazov.

Veľmi teplá jeseň, prípadne skoršie vysadenie slonieho cesnaku mohlo spôsobiť, že cesnak po kvalitnom zakorenení vyrástol v jeseni nad pôdu. Čo s tým ? C. Doporučujem mierne prihrnúť, tak aby sa nepoškodili korienky .Cesnak sloní nemusíte na zimu prikrývať. Dôležité je ,aby vysadené struky nevyčnievali nad povrch pôdy.

Vlastnosti

veľkosť hlávky

priemer: 6-12 cm

Váha jednej hlávky:

300-600 gramov

skladovateľnosť:

6-24 mesiacov

počet strukov v hlávke

4-7

ozimný paličiak:

výsadba –október

Objednávka


Ak máte záujem o náš sloní cesnak, prosím vyplňte objednávku a my sa vám ozveme.


Najmenšie balenie je na plochu výsadby1m2. Balenie obsahuje 20 ks sadbových strukov veľkosti XXL.

Cena tohto balenia je 32,-Eur. Termín dodania september, október.


Zasielame Slovenskou poštou, prvá trieda + dobierka. Cena poštovného podľa taríf slov. pošty